Eaton PDG30F0350VFAJ
SKU: CS4942722MPN: PDG30F0350VFAJAlternate Part #: 83C5686F09UPC/EAN: 786689305222
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole (0% N), 350A, 25kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Adj) TU, Std Line Load Term (PDG3X4TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 350 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% protected neutral pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |