Eaton PDG24P0060E3CN
SKU: CS4940212MPN: PDG24P0060E3CNAlternate Part #: 84D5571P01UPC/EAN: 786679418109
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four-pole (100% N), 60A, 100kA/480V, PXR20 LSIG w/ CAM Link and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 35/25 kAIC @600V (UL/CSA) 35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 200 kAIC @240V (UL) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 100 kAIC @480V (UL) 22 kAIC Icu @125 Vdc 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 25 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | CAM / Relays |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 60 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |