Eaton PDG24N0225D3DK
SKU: CS4939974MPN: PDG24N0225D3DKUPC/EAN: 786679949061
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four-pole (100% N), 225A, 85kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG2X4TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 150 kAIC @240V (UL) 70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30/25 kAIC @600V (UL/CSA) 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 20D LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |