Eaton PDG24N0150D3WK
SKU: CS4939838MPN: PDG24N0150D3WKUPC/EAN: 786679851296
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four-pole (100% N), 150A, 85kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Terminals Line Only (PDG2X4TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30/25 kAIC @600V (UL/CSA) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 85 kAIC @480V (UL) 22 kAIC Icu @125 Vdc 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 20D LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |