Eaton PDG24M0225E3ZK
SKU: CS4939402MPN: PDG24M0225E3ZKAlternate Part #: 81D6540M24UPC/EAN: 786689219550
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole, 225A, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ ZSI and Relays, Std Term Line Only (PDG2X4TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 225 A |
| Class | Class A |
| Current Max | 225A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 65 kAIC @480V (UL) 100 kAIC @240V (UL) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Rating | 225A |
| Rating Plug | No |
| Series | Power Defense |
| Short Circuit Breaking Capacity | 65 kAIC at 480 Vac |
| Special Features | CAM / ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line Only |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |