Eaton PDG24G0060E2ML
SKU: CS4937635MPN: PDG24G0060E2MLAlternate Part #: 81D6559G06UPC/EAN: 786679785522
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (100% N), 60A, 35kA/480V, PXR20 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X4T100)
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 Global |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 18 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 35 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 10 kAIC Icu @125 Vdc 65 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 60 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |