Eaton PDG24F0060TFFN
SKU: CS4937084MPN: PDG24F0060TFFNAlternate Part #: 84D5558F09UPC/EAN: 786679313381
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (100% N), 60A, 25kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC) 20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 14 kAIC @600V (UL/CSA) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC) 18 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 25 kAIC @480V (UL) 35 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @125 Vdc 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |