Eaton PDG23P0150P8DN
SKU: CS4936680MPN: PDG23P0150P8DNAlternate Part #: 81D6476P11UPC/EAN: 786679298886
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 150A, 100kA/480V, PXR25 LSI Motor Protection w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 35/25 kAIC @600V (UL/CSA) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 200 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 100 kAIC @480V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |