Eaton PDG23P0150E3WL
SKU: CS4936635MPN: PDG23P0150E3WLAlternate Part #: 81D6560P16UPC/EAN: 786679798119
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 150A, 100kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X3TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 200 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @125 Vdc 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 35/25 kAIC @600V (UL/CSA) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 100 kAIC @480V (UL) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 25 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 150 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |