Eaton PDG23P0060P2ML
SKU: CS4936283MPN: PDG23P0060P2MLAlternate Part #: 81D6562P02UPC/EAN: 786679900864
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 60A, 100kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Standard Terminals Load Only (PDG2X3T100)
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 35/25 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 200 kAIC @240V (UL) 35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 25 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |