Eaton PDG23N0060E3MJ
SKU: CS4935480MPN: PDG23N0060E3MJAlternate Part #: 81D6515N02UPC/EAN: 786679307885
Eaton Moeller series Power Defense molded case circuit-breaker






$2,116.86
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case Circuit-breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 60A, 85kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Standard Line and Load
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 Global |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Degree Of Protection | IP20 |
| Device Construction | Complete device in housing |
| Frame | 2 |
| Functions | System and cable protection |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @480V (UL) 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 30/25 kAIC @600V (UL/CSA) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc |
| Mounting Method | Fixed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Position Of Connection For Main Current Circuit | Back side |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 60 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Type Of Control Element | Push button |
| Voltage Rating | 200 V - 440 V |
| Voltage Rating Max | 440 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Min | 220 VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4935480 |
|---|---|
| MPN | PDG23N0060E3MJ |
| Alternate Part # | 81D6515N02 |
| UPC/EAN | 786679307885 |


