Eaton PDG23M0150E3ZJ
SKU: CS4935064MPN: PDG23M0150E3ZJAlternate Part #: 81D6515M18UPC/EAN: 786679227916
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 150A, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ ZSI and Relays, Standard Line and Load (PDG2X3TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @480V (UL) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 22 kAIC Icu @125 Vdc 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @240V (UL) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 25 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 150 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |