Eaton PDG23K0100E2RN
SKU: CS4934022MPN: PDG23K0100E2RNAlternate Part #: 84D5568K08UPC/EAN: 786679258842
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Three Pole, 100A, 50kA/480V, PXR20 LSI w/ Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 10 kAIC Icu @125 Vdc 25 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 10 kAIC Icu @250 Vdc 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC) 50 kAIC @480V (UL) 85 kAIC @240V (UL) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 100 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |