Eaton PDG22P0175TFFL
SKU: CS4932069MPN: PDG22P0175TFFLAlternate Part #: 81D6547P17UPC/EAN: 786679930410
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Two Pole, 175A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Terminals Load Only (PDG2X2TA225)
Attributes
| Amperage Rating | 175 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC Icu/ 65 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc 35/25 kAIC Icu/ 18/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 100 kAIC @480V (UL) 200 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 35/25 kAIC @600V (UL/CSA) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |