Eaton PDG20K0025TFFJ
SKU: CS4929980MPN: PDG20K0025TFFJAlternate Part #: 81D6504K03UPC/EAN: 786679277454
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (0% N), 25A, 50kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG2X4T100)
Attributes
| Amperage Rating | 25 A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 10 kAIC Icu @125 Vdc 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) 25 kAIC @600V (UL/CSA) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 85 kAIC @240V (UL) 30/25 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics @525V South Africa (IEC) 35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC) 50 kAIC @480V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |