Eaton PDG20G0015TFFN
SKU: CS4929815MPN: PDG20G0015TFFNAlternate Part #: 84D5559G01UPC/EAN: 786679309148
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 2, Four Pole (0% N), 15A, 35kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 15 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD2 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 2 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 20 kAIC Icu/ 15/13 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 10 kAIC Icu @125 Vdc 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 65 kAIC @240V (UL) 18 kAIC @600V (UL/CSA) 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @480V (UL) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |