Eaton PDG14G0125TFFJ
SKU: CS4929188MPN: PDG14G0125TFFJAlternate Part #: 84D5483G39UPC/EAN: 786679272459
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (100% N), 125A, 35kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG1X4T125)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @480V (UL) 18 kAIC @600V (UL/CSA) 65 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 76 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC Icu @125 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |