Eaton PDG14C0045VFFJ
SKU: CS4929036MPN: PDG14C0045VFFJAlternate Part #: 81D6586C31UPC/EAN: 786689291044
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Four Pole, 45A, 18kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , Std Line Load Term (PDG1X4T125)
Attributes
| Amperage Rating | 45 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC @240V (UL) 10 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @380-415V (IEC) 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @240V (IEC) 18 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu @125 Vdc 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole |
| Series | Power Defense |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 600 Vac |
| Voltage Max Uom | FAH |
| Voltage Rating | 600 Vac |