Eaton PDG13K0035TFFJ
SKU: CS4928769MPN: PDG13K0035TFFJAlternate Part #: 84D5482K29UPC/EAN: 786679256886
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 35A, 50kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG1X3T125)
Attributes
| Amperage Rating | 35 A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) 22 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC Icu @125 Vdc 85 kAIC @240V (UL) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 35 kAIC Icu @250 Vdc 50 kAIC @480V (UL) |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |