Eaton PDG13C0110TFFJ
SKU: CS4928617MPN: PDG13C0110TFFJAlternate Part #: 84D5482C38UPC/EAN: 786679242162
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Three Pole, 110A, 18kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, Standard Line and Load (PDG1X3T125)
Attributes
| Amperage Rating | 110 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD1 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 18 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @125 Vdc 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @240V (IEC) 18 kAIC @480V (UL) 25 kAIC @240V (UL) 20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @380-415V (IEC) 10 kAIC @600V (UL/CSA) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |