Eaton PDG12M0060VFFJ
SKU: CS4928512MPN: PDG12M0060VFFJAlternate Part #: 81D6582M09UPC/EAN: 786689287603
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Two Pole, 60A, 65kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , Std Line Load Term (PDG1X2T125)
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC @600/347V (UL) 65 kAIC @480/277V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 42 kAIC Icu @125 Vdc 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 42 kAIC Icu @250 Vdc |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 600 Vac |
| Voltage Max Uom | FAH |
| Voltage Rating | 600 Vac |