Eaton PDG12K0100VFFN
SKU: CS4928469MPN: PDG12K0100VFFNAlternate Part #: 81D6581K13UPC/EAN: 786689283742
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Two Pole, 100A, 50kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD1 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC @480/277V (UL) 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 35 kAIC Icu @125 Vdc 35 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) 25 kAIC @600/347V (UL) |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Series | Power Defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 600 Vac |
| Voltage Max Uom | FAH |
| Voltage Rating | 600 Vac |