Eaton PDG11F0060VFFN
SKU: CS4928015MPN: PDG11F0060VFFNAlternate Part #: 81D6579F09UPC/EAN: 786689284664
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Single Pole, 60A, 25kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD1 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC) 25 kAIC @480V (UL) 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC) 14 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Series | Power Defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 600 Vac |
| Voltage Max Uom | FAH |
| Voltage Rating | 600 Vac |