Eaton PDG10K0070TFFN
SKU: CS4927704MPN: PDG10K0070TFFNAlternate Part #: 84D5484K10UPC/EAN: 786679323342
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 70A, 50kA/480V, T-M (Fxd-Fxd) TU, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 70A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC Icu @125 Vdc 50 kAIC @480V (UL) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 35 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |