Eaton PDG10F0050VFFJ
SKU: CS4927577MPN: PDG10F0050VFFJAlternate Part #: 81D6588F32UPC/EAN: 786689291266
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 1, Four Pole (0% N), 50A, 25kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Fxd) TU , Std Line Load Term (PDG1X4T125)
Attributes
| Amperage Rating | 50 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD1 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 1 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 25 kAIC @480V (UL) 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC) 14 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% Protected Neutral Pole |
| Series | Power Defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Fxd) TU |
| Voltage Max | 600 Vac |
| Voltage Max Uom | FAH |
| Voltage Rating | 600 Vac |