Eaton PDF63P2000P2MN
SKU: CS4926705MPN: PDF63P2000P2MNAlternate Part #: 84D5975P06UPC/EAN: 786679368275
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 6, Three Pole, 2000A, 100kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 2000 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD6 Global (100% UL) |
| Frame | 6 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 200 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 100 kAIC @480/277V (UL) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 200 kAIC @240V (UL) 65 kAIC @600/347V (UL) 35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |