Eaton PDF63M1600E5MM
SKU: CS4926110MPN: PDF63M1600E5MMAlternate Part #: 81D6442M02UPC/EAN: 786687038153
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 6, Three Pole, 1600A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD6 Global (100% UL) |
| Frame | 6 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 65 kAIC @480/277V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 35 kAIC @600/347V (UL) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 1600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |