Eaton PDF54P1200P3WM
SKU: CS4926016MPN: PDF54P1200P3WMAlternate Part #: 81D6421P07UPC/EAN: 786679877623
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Four Pole (100% N), 1200A, 100kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Attributes
| Amperage Rating | 1200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @600/347V (UL) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 200 kAIC @240V (UL) 100 kAIC @480/277V (UL) 35 kAIC Icu/ 18 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @690V (IEC) 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |