Eaton PDF53N0800E5WN
SKU: CS4924721MPN: PDF53N0800E5WNAlternate Part #: 84D5885N04UPC/EAN: 786679314104
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 800A, 85kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 Global (100% UL) |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 50 kAIC @600/347V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) 150 kAIC @240V (UL) 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 85 kAIC @480/277V (UL) 35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 800 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |