Eaton PDF53N0800D5WM
SKU: CS4924672MPN: PDF53N0800D5WMUPC/EAN: 786679780015
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 800A, 85kA/480V, PXR20D ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 150 kAIC @240V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 85 kAIC @480/277V (UL) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 50 kAIC @600/347V (UL) 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 20D LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |