Eaton PDF53M1200P4YM
SKU: CS4924634MPN: PDF53M1200P4YMAlternate Part #: 81D6422M08UPC/EAN: 786679691267
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 1200A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Attributes
| Amperage Rating | 1200 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 65 kAIC @480/277V (UL) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC @600/347V (UL) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |