Eaton PDF53M0800P5WN
SKU: CS4924525MPN: PDF53M0800P5WNAlternate Part #: 84D5893M03UPC/EAN: 786679268155
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 5, Three Pole, 800A, 65kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 35 kAIC @600/347V (UL) 65 kAIC @480/277V (UL) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 30 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |