Eaton PDF43K0800D2WJ
SKU: CS4923027MPN: PDF43K0800D2WJUPC/EAN: 786679363997
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated 100% UL, Frame 4, Three Pole, 800A, 50kA/480V, PXR20D LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Standard Line and Load (PDG4X3TA800)
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD4 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 4 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 50 kAIC @480V (UL) 25 kAIC @600V (UL/CSA) 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) 35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | PXR 20D LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |