Eaton PDF34M0600D4MN
SKU: CS4922492MPN: PDF34M0600D4MNUPC/EAN: 786679489789
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 65kA/480V, PXR20D ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 20D LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |