Eaton PDF34M0400D3DL
SKU: CS4922234MPN: PDF34M0400D3DLUPC/EAN: 786679900659
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A, 65kA/480V, PXR20D LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 20D LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |