Eaton PDF34MH400P2MK
SKU: CS4921685MPN: PDF34MH400P2MKAlternate Part #: 83C5860M06UPC/EAN: 786679944462
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X4TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |