Eaton PDF34MH250P3MN
SKU: CS4921459MPN: PDF34MH250P3MNAlternate Part #: 83C5081M02UPC/EAN: 786679525449
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 250A-High, 65kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 250A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 22 kAIC Icu @250 Vdc 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 65 kAIC @480V (UL) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |