Eaton PDF34G0600P3WL
SKU: CS4919808MPN: PDF34G0600P3WLAlternate Part #: 83C5892G11UPC/EAN: 786679995495
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 600A, 35kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 25 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |