Eaton PDF34G0250P5DL
SKU: CS4919361MPN: PDF34G0250P5DLAlternate Part #: 81C6078G05UPC/EAN: 786679941225
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 250A, 35kA/480V, PXR25 ARMS LSIG w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X4TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 18 kAIC @600V (UL/CSA) 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 35 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 65 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 25 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |