Eaton PDF34F0400P4DK
SKU: CS4918158MPN: PDF34F0400P4DKAlternate Part #: 81C6050F09UPC/EAN: 786679974513
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Four Pole, 400A, 25kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Line Only (PDG3X4TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (100% N) |
| Protection | 100% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 25 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |