Eaton PDF33K0400P2DN
SKU: CS4915007MPN: PDF33K0400P2DNAlternate Part #: 83C5778K09UPC/EAN: 786679557044
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A, 50kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |