Eaton PDF33KH400E2ZN
SKU: CS4914122MPN: PDF33KH400E2ZNAlternate Part #: 83C5070K14UPC/EAN: 786679508459
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$4,229.72
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 50kA/480V, PXR20 LSI w/ ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4914122 |
|---|---|
| MPN | PDF33KH400E2ZN |
| Alternate Part # | 83C5070K14 |
| UPC/EAN | 786679508459 |





