Eaton PDF33KH250P8YL
SKU: CS4913993MPN: PDF33KH250P8YLAlternate Part #: 81C6822K04UPC/EAN: 786679927182
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 50kA/480V, PXR25 LSI Motor Protection w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 250A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 50 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @380-415V (IEC) 85 kAIC Icu/ 85 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @240V (IEC) 10 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 21 kAIC Icm @690V (IEC) 25 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 35 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @440V (IEC) 50 kAIC @480V (UL) 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 25 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 25 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |