Eaton PDF33G0600D5WN
SKU: CS4913537MPN: PDF33G0600D5WNUPC/EAN: 786679491973
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 35kA/480V, PXR20D ARMS LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 20D LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |