Eaton PDF33G0600D4YJ
SKU: CS4913522MPN: PDF33G0600D4YJUPC/EAN: 786679366912
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 600A, 35kA/480V, PXR20D ARMS LSI w/ Modbus RTU, CAM Link, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | PXR 20D LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |