Eaton PDF33G0125E2ZK
SKU: CS4912756MPN: PDF33G0125E2ZKAlternate Part #: 81C6037G04UPC/EAN: 786679724736
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 125A, 35kA/480V, PXR20 LSI w/ ZSI and Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 35 kAIC @480V (UL) 18 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |