Eaton PDF33GH250D2DL
SKU: CS4912110MPN: PDF33GH250D2DLUPC/EAN: 786679967737
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 35kA/480V, PXR20D LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 250A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @480V (UL) 20 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 30 kAIC Icu/ 22.5 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @440V (IEC) 65 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 36 kAIC Icu/ 36 kAIC Ics/ 75.6 kAIC Icm @380-415V (IEC) 55 kAIC Icu/ 55 kAIC Ics/ 121 kAIC Icm @240V (IEC) 8 kAIC Icu/ 4 kAIC Ics/ 16.8 kAIC Icm @690V (IEC) 18 kAIC @600V (UL/CSA) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | PXR 20D LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |