Eaton PDF33F0400P2DJ
SKU: CS4911724MPN: PDF33F0400P2DJAlternate Part #: 81C6019F09UPC/EAN: 786679406847
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 400A, 25kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |