Eaton PDF33F0125E2XJ
SKU: CS4911106MPN: PDF33F0125E2XJAlternate Part #: 81C6011F03UPC/EAN: 786679401811
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated 100% UL, Frame 3, Three Pole, 125A, 25kA/480V, PXR20 LSI w/ CAM Link, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global (100% UL) |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC @480V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @240V (UL) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC) 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC) 18 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 14 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 690.0000 |
| Special Features | ZSI / CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |