Eaton PDE43G0800VAAS
SKU: CS4907599MPN: PDE43G0800VAASAlternate Part #: 84D5082G02UPC/EAN: 09008790973154
Eaton Moeller series Power Defense molded case circuit-breaker







$2,510.85
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, IEC, Frame 4, Three Pole, 800A, 36/36kA 415V, 50C Cal T-M (Adj-Adj) TU, Screw Terminals
Attributes
| Adjustment Range Short Term Delayed Short Circuit Release Max | 0.0000 |
| Adjustment Range Short Term Delayed Short Circuit Release Min | 0.0000 |
| Adjustment Range Undelayed Short Circuit Release Max | 6400.0000 |
| Adjustment Range Undelayed Short Circuit Release Min | 4000.0000 |
| Adjustment Range Undelayed Short Circuit Release Uom | A |
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | PDE4 |
| Class | Class A |
| Degree Of Protection | IP2X |
| Device Construction | Complete device in housing |
| Features | Protection unit |
| Frame | 4 |
| Functions | System and cable protection |
| Mounting Method | Fixed |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Overload Release Current Setting Max | 800.0000 |
| Overload Release Current Setting Min | 640.0000 |
| Overload Release Current Setting Uom | A |
| Position Of Connection For Main Current Circuit | Front side |
| Power Loss | 291 WTT |
| Rated Short Circuit Breaking Capacity Lcu At 400 V 50 Hz | 36.0000 |
| Special Features | Thermally and magnetically adjustable (calibrated at 50 °C) |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Screw Terminals |
| Trip Type | T-M (Adj-Adj) TU |
| Type | Circuit breaker |
| Type Of Control Element | Push button |
| Type Of Electrical Connection Of Main Circuit | Screw connection |
| Voltage Rating | 220 V - 440 V |
| Voltage Rating Max | 440 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Min | 220 VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4907599 |
|---|---|
| MPN | PDE43G0800VAAS |
| Alternate Part # | 84D5082G02 |
| UPC/EAN | 09008790973154 |

